Yaşam

Yüzyılda bir görülen güneş fırtınası dünyayı internet kıyametine’ sürükleyebilir

Yüzyılda bir görülen güneş fırtınası dünyayı internet kıyametine’ sürükleyebilir

Yeni bir araştırmaya göre, yaklaşık 100 yılda bir meydana gelen şiddetli bir güneş fırtınası, dünyadaki çeşitli insan teknolojilerini feci şekilde etkileyebilir ve dünyayı bir “internet kıyametine” sürükleyebilir.

Yeni bir araştırmaya göre, şiddetli bir güneş fırtınası ile dünya internetsiz kalabilir.

Dünyanın manyetik alanı, elektrik rüzgarını gezegenin kutuplarına doğru saptırarak insanlığı güneş rüzgarından korur.

Bununla birlikte, yaklaşık 80-100 yılda bir, Güneş’in doğal yaşam döngüsü nedeniyle, bu rüzgarlar, tüm Dünya’yı kapsayan ve birkaç ay süren  internet kesintilerine neden olabilecek  süper güneş fırtınalarına dönüşüyor.

İnternet altyapısı etkilenecek

Araştırmada, California Üniversitesi, Irvine ve VMware Research’ten Sangeetha Abdu Jyothi, böylesine aşırı bir uzay hava olayına karşı mevcut İnternet altyapısının sağlamlığını değerlendirdi.

Küresel internet altyapısının hayati bir parçası olan uzun mesafeli fiber optik hatların ve denizaltı kablolarının, Koronal Kütle Ejeksiyonları olarak da bilinen güneş süper fırtınaları tarafından Dünya’nın kabuğunda üretilen akımlara karşı savunmasız olduğunu tespit etti.

Çalışma, bu güneş fırtınalarından gelen akımın elektrik hatları gibi uzun iletkenlere girip zarar verebileceğini ortaya koydu.

Bu tür olayların meydana gelme olasılığı on yılda yüzde 1,6 ila yüzde 12 arasında değişirken, Jyothi, Güneş’in büyüme ve azalma döngüsündeki maksimum aktivite döneminde olasılık artışına dikkat çekiyor.

Güneşin yakın gelecekte daha aktif hale gelmesi beklendiğinden mevcut tehlikeye karşı uyarıyor.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL