Ekonomi

Türkiye yenilenebilir enerji kapasitesinde dünyada 12. sırada

Türkiye yenilenebilir enerji kapasitesinde dünyada 12. sırada

Bayraktar, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği tarafından düzenlenen İklim Değişikliği ile Mücadele ve Enerji Sektörünün Dönüşümü başlıklı çevrim içi toplantıda, Türkiye’nin enerji sektöründe son 20 yılda arz güvenliği, rekabetçilik ve sürdürülebilirlik konusunda büyük başarı elde ettiğini söyledi.

Elektrik kurulu gücünün 100 bin megavata yaklaştığını anımsatan Bayraktar, sektörün yeni bir döneme evrildiğini ve bu dönemde farklı zorlukların ortaya çıkabileceğini ifade etti.

“YEKDEM’in son 10 yılında sağlanan destek 27 milyar dolar”

Bayraktar, Türkiye’nin bu dönemde de yeni bir başarı hikayesi yazması gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansının yeni raporuna göre, Türkiye yenilenebilir enerji kurulu gücüyle geçen yıl İngiltere’yi geçerek dünyada 12’nci, Avrupa’da 5’inci sıraya yükseldi. Bunlar büyük bir mücadele ve milyarlarca dolarlık yatırımla oluyor. Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması kapsamında sadece geçen yıl 6 milyar dolar, yenilenebilir enerjiyi desteklemek için sağladık. YEKDEM’in son 10 yılında sağlanan destek 27 milyar dolar. Bu desteği yatırımcılara karbon emisyonlarını azaltmalarını için sağladık.”

Bayraktar, Türkiye’nin, Paris Anlaşması’nda adil bir şekilde konumlandırılmadığını ve bu hatanın düzeltilmesi gerektiğini dile getirdi.

“Türkiye 2025-2026’da yıllık 15-16 milyar metreküplük kendi doğal gazını kullanabilecek”

Bayraktar, enerji sektöründeki dönüşüm sürecinde Karadeniz’deki doğal gaz keşfinin önemli bir yer tutacağını belirterek, “Sakarya Gaz Sahası’nda keşfettiğimiz 405 milyar metreküplük doğal gaz ilk olarak 2023’te kullanılmaya başlandıktan sonra Türkiye 2025-2026’da yıllık 15-16 milyar metreküplük kendi doğal gazını kullanabilecek. Burası daha yüksek bir potansiyeli de içinde barındıran bir bölge” diye konuştu.

Türkiye’nin yenilenebilir enerjide daha büyük hedefler gerçekleştirebilmesi için daha esnek şartlarda çalışabilen gaz santrallerine ihtiyacı olduğunu aktaran Bayraktar, “Bugün Türkiye’deki gaz santralleri ciddi bir sıkıntı içindeler. Daha ucuz gaz verebilirsek, bu santraller daha fazla çalışabilecek ve biz daha fazla yenilenebilir kaynağı sisteme sokabileceğiz. Dolayısıyla Türkiye’nin bir gaz devrimiyle hedeflerine ulaşması söz konusu olabilir” dedi.  

TRT

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL