Kıbrıs

Saner: Türkiye’den 40 bin doz aşı bekliyoruz

Saner: Türkiye’den 40 bin doz aşı bekliyoruz

Başbakan Ersan Saner, bu haftalarda Türkiye’den 40 bin doz aşı beklediklerini söyledi. Saner, aşıların geliş tarihi ile ilgili bir taahhüt olduğunu ancak herhangi bir aksilik ihtimaline karşı bu tarihi şu an açıklamak istemediğini belirtti.

Elektronik bileklik uygulaması ile gerekli anlaşmanın bu hafta imzalanacağı bilgisini veren Saner, bu uygulamanın hem ekonomik anlamda artı getireceğine hem de bulaşın kontrole alınmasında fayda sağlayacağına olan inancını dile getirdi.
Saner, bugüne kadar 10 bin öğrencinin Kuzey Kıbrıs’a geldiğini aktararak, bunun da daralan ekonomideki önemine işaret etti.
Meclis Genel Kurulu’nda, İç Tüzüğün 63. maddesi uyarınca söz alan milletvekilleri koronavirüs, hayat pahalılığı ödeneği ve ekonomi konularında konuşmalar yaptı.

ÖZYİĞİT
“Pandemi ve ekonomik gelişmeler” konulu konuşma yapan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, alınan tüm tedbirlere rağmen koronavirüs vaka sayılarının yeniden 40’lara tırmandığını kaydederek, açılırken kontrolü elden bırakmamak gerektiğine vurgu yaptı.
“Türkiye’den aşı gelecekti, ne oldu?” diye soran Özyiğit, kronik hastalığı olanlara öncelik verilmesini ancak 12’nci sınıf öğretmenlerinin de aşılanması gerektiğini ifade etti.
Bugün EL-SEN’in eylemi, TIP-İŞ ile Sivil Havacılık’ta örgütlü sendikaları grevde olduğunu ve Perşembe günü ise sendikaların ülke genelinde grev yaparak Meclis önünde de eyleme gideceğini hatırlatan Özyiğit, bir şeylerin ters gittiğini ve ülkenin iyi yönetilmediğini savundu.
Türkiye ile imzalanan ekonomik protokolün “torbalarla para gelecekmiş gibi” yansıtıldığını ifade eden Özyiğit, “Bakan Merkez Bankası’ndan avans alıyor. Fiyatlar katlanıyor, sizler hayat pahalılığı ödeneğini dondurmakla meşgulsünüz. Bu nasıl bir anlayıştır?” diye sordu.
“Türkiye’den para gelecek mi?” sorusunu da yönelten Özyiğit, hükümeti örgütler ve muhalefetle görüşerek ortak akılla hareket etmeye çağırdı.

ÖZERSAY
HP Genel Başkanı Kudret Özersay, “derinleşen ekonomik kriz ve aşı” konulu konuşmasında, hayat pahalılığı ödeneğinin durdurulması kararının hem usul hem de içerik bakımından hatalı olduğunu ifade ederek, usul olarak izlenen yolun yargıya takılacağı görüşünü belirtti.
Türk Lirası’nda yaşanan değer kaybı nedeniyle ciddi sıkıntı yaşandığını ifade eden Özersay, bu durumda HP ödeneğinin durdurulma kararının yeniden değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
HP ödeneğinin durdurulma gerekçesini soran Özersay, “Maaşları ödemek için mi, yoksa özel sektörü desteklemek için mi?” diye sordu.
Özersay, turizm sektörüne yapılacak katkılarla ilgili de bilgi istedi.

ERHÜRMAN
Daha sonra söz alan CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman, ekonomi ile ilgili konuşmasında, Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı’ya “Türkiye ile imzalanan protokolün karşılığında yapılması gereken yasa çalışmalarına komitelerde muhalefetin engel olduğu” yönünde bir açıklaması olup olmadığını sorarak, Arıklı’yı halkı yanıltmakla suçladı.
Maliye Bakanı Dursun Oğuz’dan Ekonomik Protokol ile ilgili detaylı bilgi isteyen Erhürman, HP ödeneğinin durdurulması konusuna da değindi.
Erhürman, elektriğe ve akaryakıta zam yapılmasının beklendiği ve dövizin yükseldiği bu dönemde HP’yi durdurmanın ekonomiyi daha da daraltacağını, hem insanlara hem piyasaya hem de maliyeye zarar vereceğini ifade ederek, “Yol tamamen yanlıştır. Bu kararlarınızı bir kez daha gözden geçirin” dedi.
        
        
                  

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL