Kıbrıs

Patates konusunda esas mağduriyeti AB uzmanları yarattı

Patates konusunda esas mağduriyeti AB uzmanları yarattı

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, BRT’de yayınlanan “Manşet +” programında patates ürünü ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, havaların az yağışlı olması nedeniyle patateste rekoltenin arttığını ancak pandemi nedeniyle azalan nüfusun bu patatesi tüketemediğini söyledi.

Üreticinin mağdur olmaması için göreve gelir gelmez 40 kuruşluk paketleme masrafının üstlendiklerini anımsatan Çavuşoğlu, buna rağmen Türkiye’de de üretim fazlası ve düşük fiyat olması nedeniyle ihracat ikliminin olaşamadığını kaydetti.

Nazım Çavuşoğlu, sorunun esas kaynağının ise patates tarlalarının AB uzmanları tarafından zamanında denetlenmemesi olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, “Maalesef AB uzmanlarının da patates alanlarını zamanında denetlememesi dolayısıyla Yeşil Hat Tüzüğü üzerinden satış yapma olanağı da oluşamadı. Üreticinin esas mağduriyeti AB uzmanlarının zamanında gelmemesidir. Bununla ilgili AB sorumludur ve sorumluluğunu yerine getirmesi için çalışmalarımız devam etmektedir. Eğer uzmanlar gelip de patatesi denetleyebilmiş olsaydı şu anda biz bu patatesi AB ülkelerine satacaktık. Ancak denetlenmediği için Yeşil Hat Tüzüğü çalışamıyor. Bunun da bedelini üretici değil AB ödemelidir diye düşünüyorum” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL