Dünya

İngiltere’de vaka sayıları azalmaya devam ediyor

İngiltere’de vaka sayıları azalmaya devam ediyor

İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 2 bin 379 vaka kaydedildi, toplam vaka sayısı ise 4 milyon 364 bin 529’a yükseldi.

Ülkede son 24 saat içinde 20 kişinin hayatını kaybetmesi ile toplam can kaybı 126 bin 882’ye yükseldi.

Ülkede COVID-19’a bağlı günlük vaka sayısı ve can kaybında düşüş devam etti.

Ocak ayından bu yana en düşük aşı dozu uygulandı

İngiltere’de ocaktan beri COVID-19 aşı dozlarının en düşük seviyeye ulaştığı belirtildi.Dün yapılan aşılamalar ile 40 bin 744 kişi aşının ilk dozunu aldı, 64 bin 590 kişi de aşının ikinci dozunu aldı.

Sağlık Bakanlığı, toplamda 31 milyon 622 bin 367 kişinin aşının ilk dozunu aldığını belirterek, 5 milyon 496 bin 716 kişinin ise aşının her iki dozunu aldığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Matt Hancock sosyal medya hesabı üzerinde yaptığı açıklamada, aşı olan herkese teşekkür ederek, “İngiltere genelinde her 5 yetişkinden 3’ünün aşılanmış olması harika bir haber. Ulusal çabamızla büyük adımlar atıyoruz” dedi.

“Aşı olmak anahtardır”

AstraZeneca aşısının kan pıhtılaşmasına neden olduğu endişelerine yönelik açıklama yapan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, aşı olmanın “anahtar şey” olduğunu ve İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu’nun (MHRA) aşıyı yapmaya devam etmeyi önerdiğini belirtti. Johnson, aşı için davet edilen kişilerin aşı olmaları gerektiğinin de altını çizdi.

MHRA, geçtiğimiz günlerde AstraZeneca aşısının faydalarının zararlarından daha fazla olduğunu belirtmişti. Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) güvenlik Komitesi ise AstraZeneca aşısının nadir görülen kan pıhtılaşma vakalarını inceleme başlattı.

TRT

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL