Türkiye

BM 75. Genel Kurul Başkanı Bozkır Suriyeli mültecileri ziyaret edecek

BM 75. Genel Kurul Başkanı Bozkır Suriyeli mültecileri ziyaret edecek

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda Suriye’deki insan hakları durumunun görüşüldüğü oturumda konuşan Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanı Volkan Bozkır, ülkede savaş başladığı günden beri yarım milyon kişinin hayatını kaybettiğine, her 5 Suriyeliden 3’ünün evlerini terk ettiğine ve yine her 5 Suriyeliden 4’ünün aşırı yoksulluk içinde yaşadığına dikkati çekti.

Ülke genelinde yaşam koşulları kötüleşmeye devam ettikçe hayatta kalmanın da giderek zorlaştığını belirten Bozkır, bugün her zamankinden daha fazla Suriyelinin açlık çektiğini ve üstelik Suriyelilerin şimdi de COVID-19 tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti.

“Suriyeli mültecilerle bir araya geleceğim”

Suriye’ye daha fazla insani yardım gerektiğini vurgulayan ve BM Güvenlik Konseyine sınır ötesi yardım mekanizmasını uzatması çağrısı yapan Bozkır, “Gelecek hafta sahadaki gelişmeleri öğrenmek için BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisinin yönettiği, hayati önem taşıyan insani yardım operasyonunu ziyaret etmeyi planlıyorum, ayrıca Suriyeli mültecilerle bir araya geleceğim ve onları dinleyeceğim” dedi.  

TRT

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL